Evde Sonda Takma Çıkarma Hizmeti

EVDE SONDA TAKMA HİZMETİ
Sonda uygulaması, bazı hastalıkların tedavileri süresince uygulanan, uzman hekim veya hemşire tarafından mesaneye yapılan tıbbi bir müdahaledir. Hastanın hastanedeki tedavi sürecinde sonda takma/çıkartma işlemlerini hemşireler uygular. Evde sonda takma/çıkartma uygulaması da, hastanede tedavisi tamamlanan fakat evde tedavilerine devam edilen hastalara Evde Sağlık ve bakım hizmetlerinin girişimsel hizmetleri kapsamında uygulanan ve uzman hemşireler tarafından yapılan bir işlemdir.

İdrar Sondası Nedir?
İdrar sondası, idrarını her hangi bir nedenden dolayı doğal yollardan boşaltamayan hastalarda idrar keseninin içerisine sonda takılarak idrarın dışarıya çıkartılması işlemidir. Takılan sonda borusundan gelen idrar, idrar torbasında birikir ve boşaltılır.

İdrar Sondası Hangi Durumlarda Takılır? / İdrar Sondası Neden Kullanılır?
♣ Prostat büyümesine bağlı çok az idrar yapabilen veya hiç idrar yapamayan, ya da sıkça idrar yapmasına rağmen idrar kesesini boşaltamayan kişilere sonda uygulaması yapılır.

♣ Cerrahi ameliyatlar sonrası ve yaralanmalı hastalıklar sonucunda hastanın kalkamadığı veya kalkmaması gereken durumlarda idrar sondası takılır.

♣ Omurilik yaralanmaları gibi sinir hastalıklarında idrar kesesinde oluşan fonksiyonel bozukluklara bağlı olarak idrar sondası uygulaması yapılır.

♣ Bazı tanı ve tedavi yöntemleri ile görüntüleme tetkiklerinde sonda uygulama işlemi uygulanabilir.

Evde Sonda Takma Hizmeti
Evde sonda takılması, hastanın evdeki tedavisi devam ederken ihtiyaç halinde evde bakım hemşiresi tarafından uygulanan bir yöntemdir. Evde sonda takma uygulaması yapabilmek için öncelikle hekimin talepte bulunması ve tedavi planına sonda uygulama işleminin ilave edilmesi gerekmektedir.

Evde Sonda Takma İşlemi Nasıl Yapılır?
Evde bakım ve sağlık hizmetlerinin, evde sonda uygulama kriterleri aşağıda belirtilmiştir.

♣ Evde sonda takılması için öncelikle Medical Center evde bakım merkezinin 0216 363 0 363 numaralı çağrı merkezine ulaşan hasta / hasta yakınlarından detaylı bilgiler alınır.

♣ Talep edilen hizmet mevcut sondanın değiştirilmesi işlemi mi? Yoksa ilk kez mi sonda takılması isteniyor? İlk kez takılacak sonda uygulamalarında hekimin sonda uygulamasını neden talep ettiği hakkında bilgi alınır.

♣ Hastanın mahremiyeti ve talebi göz önünde bulundurularak bayan veya erkek hemşire planlaması yapılır. Uygun tarih ve saat aralığı için randevu planlanır.

♣ Evde bakım hemşiresi, eve sonda takma işlemini uygulamaya geldiğinde beraberinde bu işlem ile ilgili gerekli olan tüm steril ve disposable (tek kullanımlık) malzemeleri de beraberinde getirir.

♣ Hasta ve/veya hasta yakınlarından ‘’Bilgilendirilmiş Onam Formu’’ alınır.

♣ Evde sonda takma /uygulama işlemini deneyimli ve eğitimli hemşireler yapar. Hastaya önce yapılacak uygulama ile ilgili bilgi verilir. Sonrasında hasta işlem sırasında olması gereken pozisyona getirilir. Hastanın genital bölge temizliği yapılır. Steril koşullar tamamlandığında evde sonda takma işlemi gerçekleştirilir.

♣ Mesaneye takılan idrar sondası borusunun ucunda bulunan idrar torbasına idrar gelip, gelmediği kontrol edilir. Teyidi sağlanır.

♣ Evde sonda takma uygulaması yaklaşık 10 dk. sürmektedir. İşlem sırasında hasta hafif bir ağrı hissedebilir.

♣ İdrar torbası hastanın yatağının yanına sabitlenir. Hastanın yataktan kalkması durumunda ise elde tutulabilir veya vücuduna sabitlenebilir. Hastalar bu şekilde rahatlıkla günlük yaşamlarına devam edebilirler.

♣ Evde sonda takılmasının ardından idrar kanalında sondanın ilerleyişi sırasında oluşabilecek tahrişe bağlı olarak bir süre yanma görülebilir. Hasta alışana kadar normal bir durumdur ve her hangi bir müdahale gerektirmez.

Evde Sonda Takma Uygulamasının Avantajları
♣ Evde sonda takma hizmeti, hastanın bulunduğu ev ortamında yapılabildiği için hastanın konforu bozulmadan verilen bir hizmettir.

♣ Hastanın transferi ve hasta yakınının hastaneye ulaşım için vereceği çaba ve zamanın önüne geçilir.

♣ Hastaya ve hasta yakınlarına tedavi sürecinde hem sağlık hizmeti hem de manevi destek verir.

♣ Hasta mahremiyeti korunmuş olur.

♣ Evde sağlık ve bakım hizmetlerinin evde sonda takma uygulaması ile, konusunda profesyonel bir kurumdan doğru hizmet almasını sağlar.

Diger Hizmetlerimiz ;

Evde Pansuman
Evde Hemşire
Evde Doktor
Evde İgne
Evde Sonda Takımı
Evde Tedavi Hizmetleri

Şimdi Ara